Ekologická výroba


Čistota planety

Jistě se shodneme na tom, že není v pořádku, že některé firmy vozí plasty do oceánu a zde kvůli nim umírají jisté živočišné druhy. V Evropě je trend v současnosti takový, že lidé skutečně chtějí udělat něco pro přírodu. Samozřejmě některé vize jsou přehnané jako třeba, že bychom měli co nejdříve přejít na elektromobilitu a zavést emisní normu Euro 7, ke které v současné době nejsou ani technologie, ovšem zde už se dostáváme k politické části. My se budeme zabývat spíše tou přírodní.

planeta Země

Každý z nás může udělat vstřícný krok například tím, že bude třídit odpad, sbírat ho v přírodě, nejezdit zbytečně automobilem a tak dále. Když se bude každý chovat zodpovědně, tak vliv to bude mít velký. I pro firmy platí jistá pravidla jako jsou třeba emisní limity, které jsou hlídány. Když nejsou dodrženy, tak se mnohdy platí emisní povolenky, přičemž finance z nich jdou na různé projekty, které mají z cíl zlepšit životní prostředí.

Recyklace

K tomu, aby vznikalo co nejméně odpadu je při výrobě určité věci potřeba přemýšlet nad tím, zda půjde dále třeba recyklovat a vyrobit z ní něco jiného. Třeba i takové obyčejný kov se dá odvést do kovošrotu a následně bude přidávat při výrobě oceli. Když se podíváme na materiál, kterého je kolem nás spousta, čímž myslíme polymery, tak spousta z nich se dá recyklovat.

recyklační věc

Z recyklátu už sice nejspíš nebude nějaké vysoce namáhaná technická součástka, protože mechanické vlastnosti výsledného materiálu jsou horší, ovšem třeba na takovou konvičku na zalévání to bohatě postačí. Příkladem je inovace v oblasti recyklovatelných kontejnerů Schoellerallibert.com, kdy tato specializovaná společnost dbá na to, aby samotné kontejnery měly dlouhou životnost, přičemž to je pro efektivní využívání surovin rozhodně také podstatné. Jejich výrobky navíc splňují zákon pro styk s potravinami, takže není problém je používat v čistém prostředí a pravidelně je umývat.