Jaký je život s elektromobilem?

Ceny aut jezdících na elektřinu neustále klesají a postupně už nejsou výsadou jen těch nejbohatších. Díky tomu se můžeme častěji setkat s elektromobily v běžném provozu, rostou nové nabíjecí stanice a prodlužuje se dojezd, takže elektromobily již nejsou doménou pouze měst. Nicméně, než budou elektromobily zdobit každou garáž uběhne ještě pár let.
noční provoz
Je nutné mít doma možnost dobíjet?
Ne nutně, moderní elektromobily mají schopnost rychlonabíjení a pokud bydlíte ve městě, stačí zajet k nějaké nabíjecí stanici v okolí a už za půl hodiny můžete mít dostatek energie na pokrytí Vašich denních pojížděk po městě. Za méně, než dvě hodiny se dá na rychlonabíjecích stanicích dobít baterie na 100 procent. Takže nemusíte bydlet v rodinném domku s přístupem k zásuvce nebo složitě natahovat prodlužky z balkónu bytu v paneláku až na parkoviště. Nabíjení z normální zásuvky navíc zabere klidně i osm hodin.
Zatímco se Vám auto nabíjí si můžete vyřídit e-maily u šálky dobré kávy nebo zajít na schůzku. Toto pochopitelně nevyhovuje každému, ale v dnešní době jsou elektromobily přece jen spíše pro technologické nadšence.
nabíjení elektromobilu
Levný provoz
Není žádným překvapením, že cena elektřiny je řádově nižší než cena pohonných hmot. Naplnit plnou kapacitu baterie tak lze i za méně než dvě stě korun. V České republice si majitelé elektromobilů mohou předplatit neomezený tarif a pokud najedou větší množství kilometrů, dostanou se na velmi zajímavé ceny. Pochopitelně lze platit i za kilowatt hodinu, ale tam se ceny poměrně výrazně liší napříč poskytovateli.
Auta poháněná elektřinou nemusí řešit výměny náplní a stačí pouze vyměnit spotřební materiál jako jsou brzdové kotouče a destičky, gumičky stěračů a pneumatiky.
Elektromobil Vám změní myšlení
Řadu lidí od nákupu elektromobilu mimo vyšší ceny odrazuje strach z dlouhé doby nabíjení. I přestože rychlonabíjení zkracuje dobu strávenou na nabíjecí stanici, stále to není otázka pěti minut jako při tankování auta s klasickým spalovacím motorem. V tomto případě je ale potřeba změnit přístup k problematice a to, jak o ní přemýšlíte. Elektrická auta se v optimálním případě dobíjejí v době, kdy je nepotřebujete, proto by Vás neměla trápit dlouhá nabíjecí doba. Jakmile si toto uvědomíte a změníte své návyky, máte vyhráno.
Delší trasy je potřeba plánovat
Krátký dojezd je nepopiratelnou nevýhodou současných elektromobilů, a přestože se výrobci dojezd snaží prodloužit, vývoj v této oblasti je žalostně pomalý. Proto je potřeba si delší trasy plánovat. Zjistit si předem, kde jsou po cestě nabíjecí stanice, nejlépe ty, které zvládají rychlonabíjení, a podle toho uzpůsobit svou trasu.
V mnoha oblastech je tak potřeba se do značné míry podřizovat potřebám auta, místo aby to bylo naopak. Dokud se toto nezmění, nemohou se elektromobily stát plnohodnotnou náhradou za auta se spalovacími motory.