Je kalkulačka čisté mzdy dostatečně spolehlivá?

Pokud sháníme zaměstnání, pak jednou z věcí, která nás zajímá nejvíce, je mzda, kterou za svou práci dostaneme. Ta je koneckonců uváděna ve všech inzerátech, nehledě na pracovní smlouvu. Zdálo by se tedy, že je vše v pořádku, avšak je zde malý háček.

Tím je fakt, že zde bývá vždy uvedena hrubá mzda. A ačkoliv ta je určitým indikátorem, většina z nás chce vědět, jakou částku skutečně budeme mít k dispozici, tedy jaká bude čistá mzda. A její přepočet není zrovna nejjednodušší.

penize11

Faktem totiž je, že zde máme hned několik faktorů, které nám úkol ztěžují. V první řadě je nutné vědět, co vše je nutné od hrubé mzdy odečíst. Většina lidí samozřejmě ví o sociálním a zdravotním pojištění, ale co daň ze mzdy? I s tou je potřeba počítat.

Ovšem ani zde to není tak jednoduché. Je nutné také vědět, jaké koeficienty je potřeba použít, tedy kolik procent je nutné odečíst. A z jaké částky? Zde je problém, že výše odvodů se postupem času mění. To je koneckonců i důvod, proč je vždy uvedena hrubá mzda – nikdo nechce předělávat pracovní smlouvu pokaždé, když taková změna nastane.

Dobrá, znamená to ale, e nemáme šanci zjistit, kolik dostaneme, dokud nebudeme držet v ruce výplatní pásku, pokud se nezabýváme například účetnictvím? Nikoliv. Možnost představuje i internetová kalkulačka čisté mzdy.

penize1

V podstatě se jedná o on-line program, který vám po zadání určitých údajů vypočítá čistou mzdu. Každý si tak může zjistit, kolik tedy může očekávat. Otázkou pak samozřejmě je, zda je dostatečně spolehlivá. Můžeme skutečně výsledkům, které nám vyjdou, věřit?

Zde není třeba se bát. Tyto kalkulačky bývají totiž pravidelně aktualizovány, což znamená, že počítají skutečně s aktuálními hodnotami odvodů. Výsledek samozřejmě nemusí stoprocentně odpovídat skutečnosti, avšak je velmi blízko. Znamená to tedy, že si pomocí ní můžeme udělat představu, kolik peněz dostaneme, a plánovat tedy své výdaje. A to je rozhodně výhodné.