Je víra ve zlatá čísla oprávněná?

Víra v numerologii, astrologii či zlatá čísla VIP čísla je stará jako lidstvo samo. Původně vznikla z potřeby dát okolnímu světu smysl a řád. Jsme totiž naprogramováni tak, aby nás princip náhody rozrušoval a byl těžko přijatelný.

Samozřejmě, dříve to byla evoluční výhoda. Předvídat, kdy udeří mrazy, kudy potáhne zvěř či jak úspěšný bude lov, bylo pro naše předky velmi důležité. A vzhledem k tomu, že neměli nástroje, které máme k dispozici dnes, museli si vystačit s tím, co viděli a slyšeli. Zde mají svůj původ také pranostiky.

Dnes jsme však v poznání mnohem dál. Proto je zarážející, že se stále najdou lidé, kteří těmto věcem věří. Jsou přesvědčeni, že konstelace hvězd v době jejich narození ovlivnila to, jakou budou mít povahu, a také jejich budoucí osud.

cislo666nadverich

Jiní zase věří, že určitá čísla mají moc. Zmiňována je především sedmička, ale také trojka či třináctka. Zde to zašlo až tak daleko, že hotely ve vysokých budovách při číslování pater 13 vynechávají. Z patra 12 vyjdete rovnou do 14. Je to proto, že třináctka je považována za nešťastné číslo.

Jiní se zase snaží pomocí numerologie odhadnout osud daného člověka. Obvykle se zde pracuje s datem jeho narození, čím přesnější, tím lepší. Ideální je, pokud ví na minutu přesně, kdy přišel na svět. Tak to alespoň říkají.

zlatecislo7

Můžeme se však ptát: zakládají se tyto věci na pravdě? Nebo jde jen o snahu najít zákonitosti ve světě řízeném pouhou náhodou? Pravdou je to druhé. Samozřejmě si můžeme myslet, že naši předci vypozorovali určité zákonitosti mezi datem narození a povahou člověka, ale není tomu tak.

Dnešní věštci, ať už používají karty, astrologii či numerologii, nejsou nic jiného než šarlatáni. Neexistuje osud, který by byl napsán. Ten si utváříme sami. A to je rozhodně mnohem více osvobozující, než kdybyste měli svůj život napsaný bez možnosti na něm něco změnit, ne?