Nevíte, kam na ryby?

Máte-li chuť na lov v extrémních podmínkách a jste silné povahy, pak je pro vás velkou výzvou Jihlava 6, tzv. „vyrovnávačka“.  Vzhledem k obtížným terénům a níže popsaným komplikacím na tuto „expedici“ jen tak nezapomenete.
Nádrž z roku 1977 slouží mj. jako vyrovnávací nádrž ÚN Dalešice. Svou rozlohou 90 ha a délkou 2 km se může jevit jako nenápadná, avšak hladina tu během několika hodin klesá a stoupá i o 8 metrů.
silueta rybáře
Břehy jsou zde strmé, protkané skalami, ale najde se i mělká část – záleží na aktuálním stavu využité kapacity nádrže.
Vznikají tu silné proudy, které odnesou 200g olova, jako by bylo z polystyrenu. Pokud si sednete blízko hladiny, rozložíte náčiní a začnou napouštět – neváhejte a posouvejte se výše do svahu. Otálení se nevyplácí.

Ideální je rovnou zvolit těžší sestavu a pozici na vyšší úrovni. Pokud se tu rozhodnete bivakovat, zvolte stanoviště bezpečně vysoko nad hranicí maximální hladiny. Vodou jsou unášeny kromě klacků i velké stromy a ty s sebou vezmou cokoliv, co jim stojí v cestě. Anebo si vyvěste nástrahy do zátok mimo hlavní tok.
Přístup k vodě je možný zejména od spodní i horní hráze. Do středu toku se dostanete pěšky i na kole. S lodí můžete na vodu pouze se souhlasem hrázného, a to jen vyvézt bójky k lovu sumce. Tyto výjezdy je nezbytné nahlásit několik dní předem – jde o pravidlo společnosti ČEZ, která tuto nádrž vlastní.
Podle slov místních má zde hrázný volnou působnost v intervalu 15 metrů vodního sloupce.  Vzhledem k tomu tato nádrž odradila nejednoho rybáře. A to nahrává rybám a vytváří jim výborné životní podmínky.
candát úlovek
Setkat se tu můžete nejen s hejny pstruhů, kaprů a amurů, ale běžný je tu candát, štika i sumec, popřípadě úhoř. Ryby zde vzhledem k nízké teplotě vody rostou pomaleji, ale vyznačují se tu větší bojovností a sílou. Proč? Protože se denně potýkají se silnými proudy a jsou „vysportované“, s pevnou svalovinou
Pokud toužíte po dravcích, na nedalekém menším rybníku, který není revírem, si můžete nalovit nástražní rybky.
Když se vám poštěstí být ve správný čas na správném místě a budete mít odvahu, trpělivost a sílu, budete se moci pochlubit unikátními úlovky.
 

Posted in Nezařazené