Zápach v paneláku

Znáte ten pocit, když vstoupíte do nějakého domu, okamžitě ucítíte vzdušnou vlhkost, zápach připomínající septiky a při rozhlédnutí si všimnete vlhkosti na stěnách, a často i plísně. Důvodem může být nějaká porucha na odpadech, na svodu odpadů do kanalizačního řadu. Většinou si to myslí nájemníci a tlačí na majitele a správce objektu aby neprodleně zařídil opravu právě tohoto zařízení. Z důvodu zápachu se při tom více zamýšlejí nad větráním domu, nechávají často více otevřené dveře, nebo otevřou světlíky ve střeše. Zápach zmizí, kanalizace se protlačí a obyvatelé jsou spokojeni. Dočasně. Vše se bude brzy opakovat.

Řešení vlhkosti není drahé

Až po čase lidem žijícím v domě dojde, že problém nebude asi v kanalizaci, ale že jádro problému bude jinde. V odvětrávání. Vlhkost společných prostor domu je velice nepříjemná záležitost. Samotná vlhkost je cítit a není až tak nebezpečná. Je však úrodnou půdou pro různé plísně, které se velice brzy začnou objevovat. Spory plísní jsou zdravotně závadné. Nemusíte být alergik a jejich přítomnost pocítíte. Kašlete, trpíte rýmou, vyrážkou. Když alergikem jste, mohou vás dokonce ohrozit na životě. To jsou důvody, proč je zapotřebí zajistit dokonalé odvětrávání domů. A závažnost tohoto problému je zase důvodem, proč se obrátit na odborníky. Jedním z nich je firma specializující se na odvětrávání Tauris plus, společnost s ručením omezeným. Sídlí v Praze, ale, jak je u těchto firem obvyklé, jejich pole působnosti je prakticky neohraničené.

Vzduchotechnika

Tato společnost dokáže v rámci kontroly na místě posoudit stav domu, stav jeho odvětrávání a v případě, že je odvětrávání zajištěno nedostatečně, navrhne řešení. Většinou doporučí instalaci ventilačních turbín. Pracuje s ventilačními turbínami České výroby VIV, nebo světoznámé turbíny Lomanco. Tyto turbíny jsou nezávislé na energiích, pracují na principu komínového efektu a pomocí větru. Tam kde by výkon pomocí přírodních sil nebyl dostatečný, doporučuje posilovací, Hybridní ventilátory HV 16/400. Mají minimální příkon, velký výkon a jsou napojitelné na automatická čidla.