Mytí oken považují mnozí z nás za neskutečné utrpení a vyhýbají se mu do té doby, dokud to vyloženě nesnese odklad, jako je např. návštěva příbuzných, zásnuby, vánoční svátky atp. Ž jde o nepopulární práci, prokazují i některé skutečné, nikoli fiktivní důvody. Nejde o to, že bychom byli leniví, ale ve hře jsou i jiné faktory:
Závratě – kdo trpí závratí, neměl by se do mytí oken vůbec pouštět. Ve vyšších patrech je to dokonce nebezpečné, protože závrať způsobí ztrátu koordinace pohybů a člověk se může z okna zřítit. Takové případy se bohužel vyskytují, například se můžete na Internetu dočíst, že v Brně v roce 2021 nepřežila žena pád ze sedmého patra právě při mytí oken.
Vratké štafle – podobná situace může nastat, pokud jste nepozorní a zbrklí a pracujete na vratkých štaflích, anebo si je špatně zajistíte. V takové chvíli stačí jen podklouznutí nebo větší náklon a štafle vás doslova katapultují z okna ven. Problém je v tom, že se nemáte čeho přidržet a zachytit, takže z okna vyletíte jako pták, jenže na rozdíl od něj vy nemáte žádná křídla.
Podkluzování – někteří lidé jsou velmi opatrní a umývají okna pouze z pevné židle, která se nekýve tak, jako štafle. Ale zapomenou na důležitou věc – podkluzování na samotné židli. Velmi nevhodné je mýt okna na židli v ponožkách, zvláště pokud je dřevěná židle opatřena vrstvou laku, anebo se jedná o lesklý plast. Umývejte okna naboso, ponožky odložte a důvěřujte bosým chodidlům, která k židli lépe přilnou a podkluzovat na ní nebudou.
Voda je všude – ne každý umývá okna jako profesionál mytí oken v Pardubicích, najdou se i tací, co tu a tam povalí kyblík s vodou na koberec, zakopnou o něj, špatně vyždímají hadr a voda je pak všude, i na nábytku a televizní obrazovce, a při mytí skel voda stéká přímo pod okno na plovoucí podlahu, která se vzápětí začne kroutit. Tak tohle opravdu profesionálové nedopustí, jinak by si nevydělali ani na slanou vodu.