Spojte ubytování v Lednici s dalekými výhledy

Plánujete dovolenou v tuzemsku ve vinařské oblasti jižní Moravy? Vyplatí se tu zajistit ubytování hotelového typu s veškerým potřebným komfortem, např. ve Spa hotelu Lednice, a kromě ochutnávek vína cestovat po okolí. Je zde mnoho významných památek, ale pro některé z vás bude překvapením, že jsou tu i místa s fantastickým výhledem do krajiny. A že je velmi rozmanitá, členitá a zajímavá, jistě není nutné dodávat.

zámek Lednice

Úchvatný pohled z nejvyšší hory Pavlovských vrchů

Břeclavsko patří mezi nejsušší a nejteplejší oblasti České republiky s nejdelším slunečním svitem. Krajina se nápadně podobá svým vzhledem i povětrnostními podmínkami některým italským regionům, a proto také zaujala římské legionáře, kteří tu zakládali první vinohrady. Kromě vinic bylo ploché okolí řeky Dyje s dominantními výstupky Pavlovských vrchů zajímavé i pro osídlování lokality v pravěku, z nejvyšší hory Děvín byl mimořádně dobrý výhled do okolí, což jej předurčilo k vytvoření strážního bodu a zabezpečení lidských sídel. První osídlení pochází již z neolitu (mladší doba kamenná) a svůj význam Děvín neztratil ani ve středověku, kdy se tu budoval Dívčí hrad (Děvičky).

První pokusy chránit přírodní scenérie před erozními vlivy se objevily již na konci 19. století, kdy se tu prováděla výsadba některých dřevin, např. borovice, jasanu a akátu. Zakládání lesního porostu probíhalo i v první polovině dvacátého století, prakticky až do počátku 50. let. Byla zde také zřízena umělá obora s muflony a daňky. Obora však byla před dvaceti lety zrušena a nevhodné druhy uměle vysázených dřevin se postupně kácí.

nádrž Nové Mlýny

Za socialismu se tu objevilo vojenské zařízení vzhledem k blízkosti rakouské státní hranice a železné opony a v polovině 70. let se zde stavěl televizní vysílač. Armádní objekty sice odtud zmizely, ale vysílač televizního signálu tu zůstal natrvalo.

Chcete-li se vypravit na nejvyšší bod Břeclavska, vyplatí se počkat si na počasí s velmi dobrou dohledností, které bývá obvykle při chladném severním proudění po příchodu studených front, kdy je vzduch spíše suchý a beze srážek. Takto lze dohlédnout až do vzdálenosti přesahující 90 kilometrů a spatříte i některé vrcholky rakouských Alp.